Reprezentant tehnic comercial
  • Publicat 14 iun. 2019
  • Reactualizat 22 aug. 2019
  • Expiră 01 Sep 2019

Field Sales Engineer

Clientul nostru este lider mondial în producția de senzori pentru automatizari industriale. Sunt peste 7.000 de angajați în 70 de țări, care oferă servicii celor peste 165.000 de clienți din întreaga lume. Cu sediul de vanzari si unitatile de producție din Sibiu, sunt gata să fie aproape celor peste 3.100 de clienți la nivel național.

Succesul companiei este atribuit celor trei principii directoare care definesc cultura și caracterullor – angajații, loialitatea față de clienți și creșterea în siguranță, pe primul plan. Au o cultură profesională, rapidă și colaborativă, care salută ideile noi și încurajează comunicarea deschisă și încrederea. Angajații lor sunt definiți de capacitățile și contribuțiile lor, mai degrabă decât postul sau mandatul. Acestea acompaniaza succesul lor prin dezvoltarea de soluții inovatoare pentru clienți.

Descrierea postului

Sunt într-o continuă „e-volutie”, care implică o adaptare pas cu pas la schimbarea necesară. Au nevoie pentru zona de Vest a României (AR, TM, HD, CS, MH) de un Field Sales Engineer.

Începând cu 2018, clientul nostru este și un furnizor de soluții de automatizare la cheie. Astfel, se vor baza pe tine să:

• Efectuezi un proces de vânzări care definește în mod clar provocarea clientului și conceptul său pentru gasirea unei soluții;
• Sa te adaptezi la stabilirea procesului de luare a deciziilor a principalelor părți interesate, implicate într-o vânzare;
• Împartasesti cunoștințe tehnice despre produse și aplicații pentru a oferi soluții de înaltă calitate pentru provocările de automatizare;
• Prezinți soluții tehnice clientului numai după înțelegerea pe deplin a modelului de afaceri al acestuia, cu provocările și nevoile implicate;
• Tii pasul cu mediul de vânzări pentru a mobiliza expertiza în cadrul echipei de vânzări;
• Abordezi în mod constructiv noile oportunități de afaceri și prospectarea pentru a dezvolta o creștere viitoare;
• Analizezi continuu tendințele industriei de automatizare și soluțiile care se raportează la aceste tendințe;
• Fii în continuă dezvoltare pentru că activitatea este bazată în mare măsură pe creșterea vânzărilor și pe consilierea noilor clienți.

Cerințe

• O pasiune pentru vânzări și relații cu clienții;
• O experiență dovedită în vânzări și / sau dezvoltarea afacerilor de 3-10 ani;
• Abordarea sistematică a procesului de vânzări;
• Un influencer puternic și credibil;
• Dorinta de a reuși într-o piata foarte competitivă;
• Demonstrarea capacității de a negocia și de a transforma oportunitățile în lead-uri profitabile;
• Un nivel ridicat de cunoștințe în utilizarea computer-ului;
• O diplomă de licență, de preferat a unui domeniu tehnic;
• Permisul de conducere valabil este obligatoriu;
• Cunoașterea limbii engleze (nivel de conversație) este obligatorie.

Beneficii și condiții de muncă

  • program de 8 ore L-V;
  • bonusuri din vânzări;
  • mașină de serviciu care poate fi folosită în interes personal;
  • traininguri specifice activității tale și produselor din portofoliu;
  • teambuilding-uri;
  • periodic vei veni în Sibiu pentru ședințe sau seminarii;
  • vineri este ziua ta de birou.

Te regăsești printre cele spuse mai sus? Aplică la acest job și ai șansa să experiementezi permanent inteligența industrială!