Job Inside Sales Engineer Sibiu
  • Publicat 18 aug. 2020
  • Reactualizat 17 sept. 2020
  • Expiră 30 Sep 2020

Inside Sales Engineer

Clientul nostru este lider mondial în producția de senzori pentru automatizari industriale. Sunt peste 7.000 de angajați în 70 de țări, care oferă servicii celor peste 165.000 de clienți din întreaga lume. Compania are sediul de vânzari și unități de producție în Sibiu, fiind aproape de nevoile celor peste 3.100 de clienți la nivel național.

Succesul companiei este atribuit și celor trei principii  care definesc cultura companiei – accent pe angajați, loialitatea față de clienți și creșterea în siguranță.  Ei se bazează și  încurajează comunicarea deschisă și încrederea. De asemenea, pun accent pe dezvoltarea angajaților și implicarea tututor memebrilor echipei în creșterea companiei. Toate acestea contribuie la dezvoltarea de soluții inovatoare pentru clienți. Vezi mai multe detalii despre angajator aici.

Descrierea postului

Căutăm un Inside Sales Engineer pentru biroul din Sibiu.

Cu o prezență de mai bine de 10 ani în România, clientul nostru are nevoie de un om alături de care să crească compania la nivel național.

În cadrul acestei poziții ai oportunitatea de a ține pasul cu tehnologiile de ultimă oră. Aici îți vei putea folosi cu succes abilitățile de comunicare dar și cele tehnice pentru a vinde produsele companiei. Această activitate se desfășoară telefonic.

Responsabilități

  • vei crea noi oportunități de afaceri prin intermediul apelurilor telefonice sau e-mail;
  • vei contacta companiile întâlnite în cadrul târgurilor sau companiile care au reacționat în urma activităților de marketing;
  • te vei consulta cu superiorul tău pentru a stabili strategii eficiente de vânzări;
  • accesezi site-urile clienților pentru a te informa despre aplicațiile și produsele lor și pentru a crea dezvolta relații profesionale cu aceștia.

Pentru toate acestea vei primi instruire cu privire la produse și strategii de vânzări.

Vei avea susținerea colegilor în situații complexe în care ai nevoie de suport.

Cerințe

  • ai un nivel ridicat de entuziasm și interes pentru vânzările din interior;
  • ești proactiv și îți place să lucrezi în echipă;
  • ai aptitudini tehnice / mecanice dar și abilități de calculator (Microsoft Office, Internet, ERP și CRM);
  • ai experiență în vânzări tehnice;
  • ai abilități excelente de comunicare, organizare și rezolvare a problemelor;
  • ai studii superioare tehnice și cunoști limba engleză la nivel avansat;
  • permis de conducere.

Beneficii și condiții de muncă

  • program de 8 ore L-V;
  • traininguri specifice activității tale și produselor din portofoliu;
  • teambuilding-uri;
  • vei participa la târguri și activități organizate în țară;
  • ocazional vei merge în Germania pentru diverse instruiri.

Te regăsești printre cele spuse mai sus? Aplică la acest job și ai șansa să experiementezi permanent inteligența industrială!

Recruiter

  • Camelia PORIME
  • Director Societate Comercială / Senior Recruiter
  • 0040754048248

Încerc să fiu liantul dintre dorințele clienților și cele ale candidaților, deoarece îmi place să lucrez cu oameni și pentru oameni. Vreau să aduc plus valoare în proiectele în care mă implic și să găsesc omul potrivit la locul potrivit.