• Publicat 22 Oct 2019
  • Reactualizat 28 Oct 2019
  • Expiră 31 Dec 2019

Inside Sales Engineer

Despre angajator

Clientul nostru este lider mondial în producția de senzori pentru automatizari industriale. Sunt peste 7.000 de angajați în 70 de țări, care oferă servicii celor peste 165.000 de clienți din întreaga lume. Cu sediul de vânzari și unitățile de producție din Sibiu, sunt gata să fie aproape celor peste 3.100 de clienți la nivel național.

Succesul companiei este atribuit celor trei principii directoare care definesc cultura și caracterul lor – angajații, loialitatea față de clienți și creșterea în siguranță, pe primul plan. Au o cultură profesională rapidă și colaborativă, care salută ideile noi și încurajează comunicarea deschisă și încrederea. Angajații lor sunt definiți de capacitățile și contribuțiile lor, mai degrabă decât postul sau mandatul. Acestea acompaniază succesul lor prin dezvoltarea de soluții inovatoare pentru clienți.

Descrierea postului

Sunt într-o continuă „e-volutie”, iar acest aspect implică și un post disponibil de Inginer Telesales pentru biroul din Sibiu.

În cadrul acestei poziții ai oportunitatea de a ține pasul cu tehnologiile de ultimă oră. Aici îți vei putea folosi cu succes abilitățile de comunicare dar și cele tehnice pentru a vinde produsele companiei. Această activitate se desfășoară telefonic.

Responsabilități

  • vei crea noi oportunități de afaceri prin intermediul apelurilor telefonice sau e-mail;
  • vei contacta companiile întâlnite în cadrul târgurilor sau companiile care au reacționat în urma activităților de marketing;
  • te vei consulta cu superiorul tău pentru a stabili strategii eficiente de vânzări;
  • accesezi site-urile clienților pentru a te informa despre aplicațiile și produsele lor și pentru a crea dezvolta relații profesionale cu aceștia.

Pentru toate acestea vei primi instruire cu privire la produse și strategii de vânzări.

Vei avea susținerea colegilor în situații complexe în care ai nevoie de suport.

Cerințe

  • ai un nivel ridicat de entuziasm și interes pentru vânzările din interior;
  • ești proactiv și îți place să lucrezi în echipă;
  • ai aptitudini tehnice / mecanice dar și abilități de calculator (Microsoft Office, Internet, ERP și CRM);
  • ai cel puțin un an de experiență tehnică;
  • ai abilități excelente de comunicare, organizare și rezolvare a problemelor;
  • ai studii superioare tehnice și cunoști limba engleză la nivel avansat.

Beneficii și condiții de muncă

  • program de 8 ore L-V;
  • traininguri specifice activității tale și produselor din portofoliu;
  • teambuilding-uri;
  • vei participa la târguri și activități organizate în țară;
  • ocazional vei merge în Germania pentru diverse instruiri.

Te regăsești printre cele spuse mai sus? Aplică la acest job și ai șansa să experiementezi permanent inteligența industrială!

La o discuție față în fața voi putea să conturez mai bine imaginea acestui job.

Recruiter

În 2015 am absolvit Facultatea de Pedagogie pentru Învățământul Preșcolar și Primar la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu iar din iunie 2016 sunt Recruiter. OAMENII sunt esența activității mele zilnice. Scopul meu este să pot face posibilă întâlnirea oamenilor meniți să lucreze împreună!