Curs de limba germană pentru Asistenți Medicali
  • Publicat 21 nov. 2023
  • Reactualizat 17 ian. 2024
  • Expiră 31 Dec 2024

Asistenți Medicali

Clienții noștri sunt clinici de recuperare (neurologică, ortopedică, psiho-somatică, de medicină internă) din landurile Bayern, Rheinland-Pfalz, Thüringen, Nordrhein-Westfalen, Hessen, Sachsen. Aici veți beneficia de un mediu de lucru profesional, cu aparatură care ajută să vă realizați sarcinile cu mai multă ușurință. Mai ales în faza de început a activității în clinică primiți suport din partea colegilor dar și a superiorilor.

Descrierea postului

Ca Asistent Medical în Germania vă veți desfășura activitatea în 3 schimburi, îndeplinind sarcini precum:

  • administrarea medicamentelor conform prescrierii făcute de medic;
  • instruirea pacienților astfel încât să înțeleagă standardele de igienă necesare tratamentului;
  • pregătirea pacientului pentru studii funcționale și de asemenea pentru cercetări specifice;
  • monitorizarea funcțiilor vitale și a funcțiilor neurovegetative;
  • monitorizarea și calcularea echilibrului hidroelectrolitic;
  • aplicarea bandajelor și a fașelor;
  • pregătirea Infirmierilor cu privire la cerințele fiecărui pacient și în ceea ce privește completarea unor fișe simple despre starea lor de sănătate;

Pe lângă acestea, în responsabilitatea dumneavoastră intră și procesul de sterilizare, verificarea funcționalității echipamentelor și realizarea instrumentarului necesar.

Cerințele postului

Dacă nivelul dumneavoastră de limba germană este avansat (B2), atunci procesul este foarte ușor. Ne trimiteți un CV iar noi vă programăm la un interviu în clinică.

Există și posibilitatea să începeți activitatea în clinică având un nivel de cunoștere a limbii germane B1, urmând ca în clinică să studiați și limba germană, în cadrul unui curs organizat de către angajator, până la nivelul B2.

Beneficiile colaborării cu Job Connect

Job Connect are o experiență de peste 14 ani în oferirea de sprijin pentru personalul medical calificat care dorește să profeseze în Germania pe termen lung. Vă oferim:

  • consultanță gratuită pe tot parcursul procesului;
  • recomandări de traducători autorizați pentru a avea documentele traduse conform normelor Statului german;
  • căutarea unui job (dacă este cazul);
  • intermedierea relației cu clinica, până după ce se termină perioada de probă;
  • organizarea de interviuri.

„Succesul se ascunde în ambiția de a nu renunța.”  –  Marius Torok