medic rezident ortopedie
  • Publicat 29 nov. 2017
  • Reactualizat 07 apr. 2022
  • Expiră 31 Dec 2022

Medic rezident ortopedie

Clinica pentru care intermediem acest post este o clinică aflată într-o localitate din Bayern (Bavaria), cu aproximativ 12000 de locuitori. Localitatea se găsește cam la o oră distanță de orașele Nürnberg și Würzburg.

Este o clinică de reabilitare, punând la dispoziție 256 de paturi pentru pacienți aflați în recuperare neurologică, ortopedică sau neuro-oncologică.

Clinica este un Centru recunoscut și acreditat de către Societatea Germană de Scleroză Multiplă.

Descrierea postului

Postul pe care îl intermediem este disponibil în departamentul de ortopedie.

Acest departament oferă servicii pentru aproximativ 1800 de pacienți anual, oferind paturi pentru 106 pacienți.

Serviciile oferite de acest departament acoperă întreaga arie de ortopedie conservativă și postoperatorie, mai puțin ortopedie pediatrică.

Tratamentul se axează pe afecțiunile degenerative și inflamatorii ale articulațiilor, pe starea post-operații, pe sechele în urma accidentelor la membre, afecțiuni reumatice inflamatorii, condiții cu durere ale încheieturilor și ale coloanei vertebrale sau afecțiuni ortopedice cu tulburări neurologice.

Cerințele postului:

Fie că sunteți un medic proaspăt specialist pe Ortopedie și doriți un post de acomodare cu sistemul german, fie că sunteți un medic rezident cu experiență sau proaspăt absolvent al Studiilor de Licență domeniul Medicină Generală, dacă scopul dumneavoastră este cel de a profesa în Germania și cunoașteți limba germană la nivel B2, vă invit să discutăm despre cum putem să vă fim de folos în demersurile necesare.

Dacă cerința referitoare la limba germană nu este încă îndeplinită, dar vă aflați în proces de obținere a unui certificat lingvistic B2, vă invit să discutăm. Butonul APLICĂ din dreptul acestui post confirmă interesul dumneavoastră pentru discuții mai ample. Vă invit să îl apăsați.

Beneficiile colaborării cu Job Connect:

Job Connect are o experiență de 10 ani în oferirea de sprijin pentru medicii care doresc să profeseze în Germania pe termen lung. Vă oferim:

  • consultanță gratuită pe tot parcursul procesului;
  • pregătirea documentelor pentru Approbation și depunerea acestora la Autoritățile germane;
  • recomandări de traducători autorizați pentru a avea documentele traduse conform normelor sistemului german;
  • căutarea unui job (dacă este cazul);
  • intermedierea relației cu clinica, până după ce se termină perioada de probă;
  • organizarea de interviuri și suportarea de către noi a cheltuielilor de transport, cazare, în situația interviurilor.