• Publicat 29 nov. 2017
  • Reactualizat 07 apr. 2022
  • Expiră 31 Dec 2022

Medic specialist obstetrică - ginecologie

Postul este disponibil într-o clinică din estul Germaniei, landul Sachsen (Saxonia), în apropiere de granița cu Cehia și Polonia, clinică din domeniul Recuperare – Reabilitare.

Localitatea are aproximativ 4000 de locuitori, este un loc liniștit, înconjurat de natură, pentru a promova starea de bine și a accelera recuperarea pacienților.

Clinica pune la dispoziție 470 de paturi, pentru pacienți cu afecțiuni urologice, ginecologice, reumatologice, ortopedice și altele.

De ce să alegeți o clinică de recuperare?

Dacă vă doriți să vă integrați cât mai rapid și mai ușor în sistemul medical german, recomandarea noastră este o clinică de recuperare, deoarece aici fluxul de pacienți este mai redus. Acest aspect vă poate ajuta să vă îmbunătățiți limbajul de specialitate, să vă obișnuiți cu procedurile medicale și să înțelegeți cum funcționează sistemul medical german.

Descrierea postului

Afecțiunile tratate în departamentul de ginecologie sunt de natură cronică, dar și oncologică, incluzând recuperarea după intervenții chirurgicale sau reabilitare interdisciplinară a incontinenței urinare, probleme de fertilitate.

Pentru tratarea acestor afecțiuni ginecologice se folosesc următoarele terapii: hidroterapie, electroterapie, fizioterapie, masaj, inhalații, terapii de relaxare și alte terapii speciale.

Cerințele postului:

Sunteți medicul potrivit pentru acest post, dacă sunteți medic specialist O-G, aveți obiectivul de a profesa în Germania pe o perioadă mai lungă (cel puțin 2 ani) și vorbiți limba germană la nivel mediu spre avansat.
Dacă a treia cerință nu este încă îndeplinită, dar vă aflați în proces de obținere a unui certificat lingvistic B2, vă invit să discutăm. Butonul APLICĂ din dreptul acestui post confirmă interesul dumneavoastră pentru discuții mai ample. Vă invit să îl apăsați.

Beneficiile colaborării cu Job Connect:

Job Connect are o experiență de 10 ani în oferirea de sprijin pentru medicii care doresc să profeseze în Germania pe termen lung. Vă putem oferi:

  • consultanță gratuită pe tot parcursul procesului;
  • pregătirea documentelor pentru Approbation și depunerea acestora la Autoritățile germane;
  • recomandări de traducători autorizați pentru a avea documentele traduse conform normelor sistemului german;
  • căutarea unui job (dacă este cazul);
  • intermedierea relației cu clinica, până după ce se termină perioada de probă;
  • organizarea de interviuri și suportarea de către noi a cheltuielilor de transport, cazare, în situația interviurilor.