• Publicat 04 dec. 2017
  • Reactualizat 07 apr. 2022
  • Expiră 31 Dec 2022

Medic primar medicină internă

Clinica se găsește în landul Baden Wurttemberg, landul din sud-vestul Germaniei.

Orașul în care se află clinica este un oraș cu aproximativ 15000 de locuitori, aflându-se află la o oră și jumătate distanță de Stuttgart și cam la două ore de Nuremberg.

Clinica angajatoare face parte dintr-un lanț de clinici, împreună cu un alt spital, aflat la o jumătate de oră distanță. Aceste două spitale colaborează strâns, pentru ca îngrijirea pacienților să fie la un nivel înalt în ambele spitale.

Clinica tratează cazuri acute.

Descrierea postului

Clinica de Medicină Internă I se ocupă de domeniile Gastroenterologie, Hematologie, Cardiologie , Terapie Intensivă și Medicină Internă Generală.

Clinica de Medicină Internă II are 79 de paturi, 7 dintre ele la secția de terapie intensivă și 4 paturi monitorizate.

Secția de Medicină Internă tratează, anual, cam 2700 de pacienți, din care 1700, ambulator, în toate secțiile de Medicină Internă din cele două spitale apropiate, care fac parte din același lanț de clinici.

Este pus accent pe partea de cardiologie, pe terapia clienților cu infarct și pe geriatrie.

Proceduri de examinare non-invazive:

  • EKG – rest și stress;
  • EKG pe termen lung și măsurarea tensiunii arteriale;
  • sonografie a gâtului, a rinichilor și a vaselor de sânge;
  • ecocardiografie – transtoracal și transesofagian;
  • RMN cardio.

Cerințele postului:

Acest post este potrivit pentru un medic primar din România, care are cunoștințe de limba germană nivel B2 cel puțin și care dorește să profeseze în Germania. De asemenea, este potrivit și un medic specialist cu experiență. În Germania ”medic primar” nu este un grad, ci, mai degrabă, o funcție pe care o deține un medic în cadrul unui departament.

Așadar, dacă dețineți un certificat lingvistic de nivel B2 sau dacă vă aflați la un alt nivel, intermediar, însă scopul dumneavoastră este să ajungeți să profesați în Germania în 2018, vă invit să apăsați butonul APLICĂ pentru acest post și să discutăm în detaliu.

Beneficiile colaborării cu Job Connect:

Job Connect are o experiență de 10 ani în oferirea de sprijin pentru medicii care doresc să profeseze în Germania pe termen lung. Vă putem oferi:

  • consultanță gratuită pe tot parcursul procesului;
  • pregătirea documentelor pentru Approbation și depunerea acestora la Autoritățile germane;
  • recomandări de traducători autorizați pentru a avea documentele traduse conform normelor Statului german;
  • căutarea unui job (dacă este cazul);
  • intermedierea relației cu clinica, până după ce se termină perioada de probă;
  • organizarea de interviuri și suportarea de către noi a cheltuielilor de transport, cazare, în situația interviurilor.

Recruiter

  • Camelia PORIME
  • Director Societate Comercială / Senior Recruiter
  • 0040754048248

Încerc să fiu liantul dintre dorințele clienților și cele ale candidaților, deoarece îmi place să lucrez cu oameni și pentru oameni. Vreau să aduc plus valoare în proiectele în care mă implic și să găsesc omul potrivit la locul potrivit.