• Publicat 05 iun. 2020
  • Reactualizat 06 ian. 2021
  • Expiră 31 Mar 2021

Medic Medicina Muncii - Germania

Clientul nostru este un Praxis care își concentrează activitatea pe servicii de Medicina Muncii. Se găsește la aproximativ 50 km distanță de orașul Stuttgart și este în procesul de căutare al unui  Medic pentru a gestiona cu eficiență fiecare pacient.

Descrierea postului

Activitățile în care veți fi implicat se referă la:

  • promovarea sănătății la locul de muncă prin identificarea factorilor de risc și participarea la acțiunile de evaluare ale acestora;
  • supravegherea sănătății angajaților pe baza prevederilor legale și a riscurilor profesionale;
  • oferirea de recomandări privind organizarea muncii ținând cont de capacitatea  și aptitudinile angajaților de a le executa;
  • propunerea de schimbare a locului de muncă sau a modului de realizare a sarcinilor la observarea degradării stării de sănătate a angajatului;
  • întocmirea diverselor documente/rapoarte.

Fie că sunteți deja Medic Specialist Medicina Muncii sau doriți să vă specializați si sa urmati un program de rezidențiat pe specializarea Medicina Muncii, această companie dorește să vă cunoască.

În Germania, pentru un Medic care a făcut rezidențiat pe Medicină Generală sau Medicină Internă și doreste să se îndrepte spre domeniul Medicina Muncii, lucrurile sunt simple: este nevoie sa parcurgeti 360 de ore de specializare specifică Medicinii Muncii, în interiorul Praxisului, aceasta însemnând că după aproximativ 9 luni, dumneavoastră obțineți calificare suplimentară în Medicina Muncii, asa-numitul Betriebsarzt (valabil pentru medicii care au făcut un rezidențiat într-un stat membru UE).

Pentru un proaspăt absolvent, regula este următoarea: 24 de luni veți activa într-o clinică sau Praxis acreditat să ofere rezidențiat în departamentul Medicină Generală sau Medicină Internă iar mai apoi, 36 de luni veți activa în departamentul/Praxisul de Medicina Muncii. După această perioadă veți primi calificarea de Medic Specialist Medicina Muncii, așa/numitul Arbeit Medizinner.

Ideal este ca nivelul de limbă germană să fie minim B2. În caz contrar, putem discuta acest aspect pentru a găsi cea mai bună soluție pentru dumneavoastră. Putem configura împreună cu angajatatorul, programe de stagiatură/Hospitation și de învățare a limbii germane, direct în Germania.

Beneficiile colaborării cu Job Connect

Job Connect are o experiență de 10 ani in recutarea de personal medical pentru clinici din Germania.

Vă oferim:

  • consultanță gratuită pe tot parcursul procesului;
  • pregătirea documentelor pentru Approbation și depunerea acestora la Autoritățile germane;
  • recomandări de traducători autorizați pentru a avea documentele traduse conform normelor Statului german;
  • căutarea unui job (dacă este cazul);
  • intermedierea relației cu clinica, până după ce se termină perioada de probă;
  • organizarea de interviuri și suportarea de către noi a cheltuielilor de transport, cazare, în situația interviurilor finalizate cu angajarea dumneavoastra.

În cazul în care v-am stârnit interesul, nu vă rămâne decat să apăsați butonul APLICĂ din dreptul acestui anunt iar noi vom face posibilă întâlnirea dumneavoastră cu angajatorul.