Inginer FEA Abaqus sau Ansys
  • Publicat 30 ian. 2018
  • Reactualizat 06 mart. 2018
  • Expiră 02 Apr 2018

Inginer FEA: Abaqus sau Ansys

Clientul nostru aparține unui grup german cu o istorie veche de aproape un secol. Grupul activează drept o companie high-tech producătoare de metale și materiale plastice pentru autoturisme, autoutilitare, utilaje agricole și alte vehicule destinate transportului. Grupul este prezent în 12 locaţii, de pe 4 continente. Filiala din Sibiu a fost deschisă în anul 2002 și face parte din divizia de utilaje agricole și destinate transportului de mărfuri.  Angajatorul se ocupă cu asamblarea de la zero a componentelor și pieselor din profile de aluminiu care ajung pe utilaje agricole. Produsele finale sunt cabine cu structura din aluminiu. Vezi mai multe detalii despre angajator.

Descrierea postului

Căutăm un Inginer FEA (Finite Element Analysis) care să facă parte din echipa clientului nostru. Se lucrează în echipe de câte doi ingineri, unul în curs de formare și unul deja specializat, iar în prezent căutăm un inginer FEA cu minim 3 ani de experiență în domeniu.

În calitate de inginer FEA  veți lucra în softul Abaqus și veți realiza  teste statice privind rezistența produsului la aceste simulări. Fiind vorba despre structuri metalice care ajung pe diverse utilaje, simulările sunt necesare pentru a fi protejat operatorul din interiorul lor. Vă veți desfășura activitatea în strânsă legătură cu inginerii proiectanți, deoarece produsele la care lucrează echipa de Proiectare sunt apoi testate de dumneavoastră, iar apoi sunt trimise spre laboratorul din Germania pentru testarea finală. În ceea ce privește programul de lucru acesta este de Luni până Vineri, în două schimburi (Schimbul 1: de la 7:00 la 15:00 iar Schimbul 2: de la 15:15 la 23:15).

Cerințe

Sunteți persoana potrivită dacă aveți experiență de minim 3 ani  în utilizarea programelor  Abaqus, Ansys sau alt soft folosit în Analiza Elementului Finit. Studiile dumneavoastră  universitare sunt în domeniul  ingineriei, iar nivelul de limba engleză sau germană este unul mediu spre avansat.

Beneficii și condiții de muncă

• pauză de 30 minute inclusă în program;
• mediu de lucru modern, spațios și aerisit;
• PC performant în utilizarea softului Abaqus;
• tichete de masă în valoare de 15 lei, pentru fiecare zi lucrătoare;
• un bonus anual în funcție de contribuția fiecărui inginer.

Dacă această oportunitate vi se potrivește, vă invit să apăsați butonul APLICĂ. Pentru informații suplimentare despre acest job mă puteți contacta la numărul de telefon de mai jos.

Recruiter

  • Camelia PORIME
  • Director Societate Comercială / Senior Recruiter
  • 0040754048248

Încerc să fiu liantul dintre dorințele clienților și cele ale candidaților, deoarece îmi place să lucrez cu oameni și pentru oameni. Vreau să aduc plus valoare în proiectele în care mă implic și să găsesc omul potrivit la locul potrivit.